
W Oświęcimiu upamiętniono 82. rocznicę pierwszego transportu Romów do Auschwitz-Birkenau, przypominając o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.
- Oświęcim pamięta o tragicznych losach Romów
- Wspomnienia o pierwszym transporcie Romów
Oświęcim pamięta o tragicznych losach Romów
Dziś, w południe, na bocznicy kolejowej „Judenrampe” odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pierwszego transportu Romów do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Wśród uczestników znalazły się ważne postacie lokalnych władz, w tym wicestarosta Teresa Jankowska oraz zastępca wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał, którzy zapalili znicze przed historycznymi wagonami z czasów II wojny światowej.
Wspomnienia o pierwszym transporcie Romów
Podczas ceremonii głos zabrał Władysław Kwiatkowski, dyrektor Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu, który przypomniał, iż 26 lutego 1943 roku do Auschwitz przybył pierwszy transport Romów z Niemiec. W obozie utworzono tzw. „oboz cygański”, gdzie trafiło około 23 000 Romów z różnych państw europejskich. Niestety, blisko 19 000 z nich straciło życie w wyniku chorób, głodu, wycieńczenia oraz morderstw w komorach gazowych.
Warto podkreślić, iż szczególnie okrutnym formom represji poddawane były romskie dzieci. Naziści, a w szczególności dr Josef Mengele, przeprowadzali na nich brutalne eksperymenty medyczne, które często kończyły się tragicznie.
Uroczystość była nie tylko hołdem dla ofiar, ale także przypomnieniem o potrzebie pamięci i edukacji na temat historii Romów podczas II wojny światowej. To istotny krok w kierunku budowania lepszej przyszłości poprzez zrozumienie przeszłości.
Na podst. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu