800 plus: zmiany. Świadczenie nie jest już wypłacane ponad 36 tys. rodziców. Resort zaskoczony

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl


Od września 2024 r. weszły w życie nowe zasady przyznawania świadczenia 800 plus. Chodzi tu przede wszystkim o powiązanie wypłat pieniędzy z realizacją obowiązku szkolnego. Dotyczyło to głównie rodzin ukraińskich, które znalazły się na terenie Polski. Jednak tu duże zaskoczenie, bo do systemu trafiło jedynie 20 tys. dzieci, a 800 plus przestało pobierać aż 36 tys. dzieci.
Nowe regulacje sprawiły, iż tylko rodziny, których dzieci uczestniczą w obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym lub kontynuują naukę, mogą otrzymać środki z programu 800 plus. Wyjątkiem są dzieci, które nie podlegają tym obowiązkom z powodu wieku lub mają odroczony obowiązek szkolny. I chociaż spodziewano się dużego napływu ukraińskich dzieci do polskich szkół, tak się jednak nie stało. Z prognozowanych 80 tys. trafiło jedynie ok. 20 tys. dzieci.


REKLAMA


Zobacz wideo Fabienne zdradza, jakie ma relacje z rodzeństwem. " Nie rywalizujemy o tatę" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Nie dostają już 800 plus
Nowy okres świadczeniowy programu Rodzina 800 plus rozpoczął się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. ZUS rozpoczął wypłaty tych świadczeń w maju, a rodzice i opiekunowie musieli złożyć wniosek, aby zapewnić ciągłość otrzymywania środków. Jednak z początkiem września weszły w życie nowe regulacje dotyczące wypłaty tego świadczenia, które zostały powiązane z realizacją obowiązku szkolnego. Dla polskich rodzin nic tu się nie zmienia, jednak w przypadku osób, które przebywają na terenie naszego kraju – już tak. Część rodzin straciło wsparcie ze względu na brak realizacji obowiązku szkolnego, jednak tu duże zaskoczenie resortu edukacji.
"Spodziewaliśmy się od 60 do 80 tys. dzieci nowych w naszym systemie. Liczba, która teraz wychodzi nam z systemu, jest znacznie niższa, bo to jest około 20 tys. nowych dzieci ukraińskich" - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha pytana w TOK FM o to, ile dzieci trafiło do systemu edukacji po powiązaniu wypłaty świadczenia 800 plus z obowiązkiem szkolnym.
Mucha powiedziała również, iż od początku roku 800 plus przestali pobierać rodzice 36 tys. ukraińskich dzieci. Podkreśliła, iż część dzieci ukraińskich wyjechała już z Polski. "Wiemy też z danych PESEL, iż jakaś grupa dzieci przyjechała do Polski i będziemy musieli sprawdzić, czy realizują obowiązek szkolny" - zaznaczyła. Według Muchy jest to 10,5 tys. dzieci, ale nie wszystkie są w wieku szkolnym, toteż nowy wymóg ich nie dotyczy.


800 plus – nowe warunki wypłaty świadczenia
Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole. Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem iż ich dzieci zostały włączone do polskiego systemu oświaty.


Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną przez aplikację mobilną mZUS, bezpośrednio na PUE ZUS, przez portal Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Środki są wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer konta.
Idź do oryginalnego materiału