800 plus - zmiany od września 2024. Nie każde dziecko dostanie pieniądze. Co się zmieniło?

3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl


O zmianach w świadczeniu 800 plus mówi się od bardzo dawna. I chociaż jak na razie wypłaty pieniędzy nie są uzależnione od dochodów rodziny, czy też posiadania pracy przez jednego z rodziców, to 1 lipca 2024 r. weszły nowe przepisy uzależniające pobieranie świadczenia od realizacji obowiązku szkolnego.
1 lipca 2024 r. weszło w życie nowe prawo dotyczące wypłaty świadczenia 800 plus oraz jednorazowej zapomogi na zakup wyprawki szkolnej. Mowa oczywiście o ustawie z 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. I chociaż zmiana w zakresie przyznawania świadczeń nastąpi dopiero od kolejnego okresu rozliczeniowego, czyli za kilka miesięcy, to od września 2024 roku modyfikacjom uległo kilka rzeczy.


REKLAMA


Zobacz wideo Kiedy dziecko powinno pożegnać się ze smoczkiem


Zmiany w 800 plus – nie wszyscy mogą liczyć na pieniądze
Świadczenie 800 plus i Dobry start (czyli dodatkowe 300 zł na zakup szkolnej wyprawki) przysługiwały bez kryterium dochodowego i na każde dziecko. To się jednak już teraz zmieniło, bo uchwalono przepisy, które wprowadzają dość konkretne zmiany. Uchwalono nowelizację prawa, która sprawiła, iż wypłata zarówno 800 plus, jak i świadczenia Dobry start jest już uzależniona od tego, czy dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
Zatem pieniądze należą się tylko tym rodzinom, których dzieci są objęte polskim system edukacji. Jednak chociaż nowe prawo weszło w życie już 1 lipca 2024 roku, to tak naprawdę zacznie obowiązywać dopiero od czerwca 2025 rok. Powód? Kolejny okres rozliczeniowy dopiero co się rozpoczął i będzie trwał do końca maja 2025 r. Świadczenia na ten czas zostały już przyznane. Opóźnienie będzie również dotyczyło świadczenia Dobry Start, które zostanie objęte nowymi zasadami dopiero od roku szkolnego 2025/2026.


Zmiany w wypłacie świadczenia odbiły się na polskim systemie oświaty
Nowelizacja prawa, które teoretycznie zacznie obowiązywać dopiero za kilka miesięcy, już teraz wywołała spore zamieszanie. W związku z wprowadzonymi zmianami system edukacji stanął bowiem przed wyzwaniem przyjęcia dodatkowych uczniów, których rodzice, aby zachować prawo do pobierania świadczenia, zapisali dzieci do polskich placówek oświatowych.


Chodzi oczywiście o dzieci z Ukrainy, które wcześniej nie musiały chodzić do szkoły, bo np. korzystały z możliwości nauki zdalnej w ukraińskich szkołach.
Idź do oryginalnego materiału