800 plus z nowym wymogiem – rodzice, szykujcie dokumenty!

1 tydzień temu

Uwaga, rodzice! jeżeli pobieracie świadczenie 800 plus, to lepiej uważnie śledzić nadchodzące zmiany. Rząd planuje wprowadzić nowy warunek, który może namieszać w portfelach dziesiątek tysięcy rodzin. Jakie dokumenty trzeba będzie przygotować i kto może stracić prawo do świadczenia? Sprawdźmy!

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.

Co się zmieni w 800 plus?

Jak informuje Infor.pl, rząd chce zmodyfikować artykuł 26 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Cel? Lepsze sprawdzenie, kto naprawdę zasługuje na 800 plus. Nowelizacja ma dotyczyć głównie dzieci obcokrajowców – urzędnicy będą dokładniej weryfikować, czy chodzą do polskich szkół i uczą się tak, jak powinny.

ZUS na tropie wagarowiczów

Jeśli zmiany wejdą w życie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie musiał elektronicznie sprawdzać, czy dzieci wypełniają obowiązek szkolny. A co jeżeli system zawiedzie? Wtedy rodzice będą musieli dostarczyć odpowiednie papiery potwierdzające, iż ich pociechy faktycznie chodzą do szkoły. Bez zaświadczenia – ani rusz!

Kto może stracić 800 plus?

Choć zwykle 800 plus przysługuje wszystkim dzieciom bez względu na zarobki rodziców, są od tej reguły wyjątki. Świadczenie przepadnie, jeśli:

  • rodzice nie złożą wniosku o przedłużenie,
  • dziecko uczy się w szkole zapewniającej pełne utrzymanie (np. szkole wojskowej),
  • rodzice dostają podobne pieniądze za granicą,
  • dziecko wzięło ślub lub samo ma już dzieci i pobiera na nie świadczenie,
  • dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej lub aresztu.

Co dalej z projektem zmian?

Na razie propozycja nowych przepisów jest na początkowym etapie i może jeszcze ewoluować. Zanim zmiany wejdą w życie, muszą przejść konsultacje społeczne i parlamentarne. To oznacza, iż każdy będzie mógł wyrazić swoje zdanie – od organizacji pomagających Ukraińcom po zwykłych obywateli. I dobrze, bo w końcu chodzi o to, by prawo było sprawiedliwe i skuteczne.

Po co te wszystkie zmiany?

Rządzący tłumaczą, iż chcą uszczelnić system przyznawania świadczeń. Chodzi o to, by 800 plus trafiało tylko do tych, którzy naprawdę spełniają wymagania. Weryfikacja, czy ukraińskie dzieci chodzą do szkoły, ma pomóc w wykrywaniu ewentualnych nadużyć. Dzięki temu wsparcie otrzymają rodziny, które rzeczywiście osiedliły się w Polsce i integrują się z naszym społeczeństwem.

Podsumowując – zmiany w 800 plus mogą namieszać, ale mają swój cel. jeżeli jesteś rodzicem, to lepiej przygotuj się na ewentualne formalności i uważnie śledź losy projektu. A jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za jakiś czas 800 plus trafi tylko do tych, którzy faktycznie powinni je dostać. Trzymamy kciuki, by system działał jak należy!

Idź do oryginalnego materiału