800 plus niewątpliwie jest świadczeniem potrzebny, ale budzi ono też wiele emocji w społeczeństwie. Najnowsza zmiana również może wywoływać mieszane uczucia, zwłaszcza iż dla niektórych rodzin będzie to oznaczać utratę dodatkowych środków finansowych. Kwestia ta ma być weryfikowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
Zobacz wideo Piotr Szukalski: To kobiety decydują, czy chcą mieć dzieci, a nie państwo
800 plus: do jakiego wieku przysługuje świadczenie? Obowiązek szkolny niedługo nabierze znaczenia
Rodzina 800 plus dotyczy wszystkich dzieci do 18. roku życia i jest przyznawane niezależnie od sytuacji finansowej. Teraz jednak to się zmieni. Nowe kryterium wprowadzone dla świadczenia 800 plus to realizacja obowiązku szkolnego w placówkach edukacyjnych w Polsce. Jak podaje portal Infor, wymóg ten będzie brany pod uwagę od 1 czerwca 2025 roku. Mowa tu o przedszkolu, szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej. Nie dotyczy to zatem najmłodszych dzieci, które są za małe na naukę, a także uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Portal Infor podkreśla, iż kwestia ma być dokładnie weryfikowana przez ZUS, a urząd może zażądać udokumentowania uczęszczania do polskiej szkoły.
Zobacz też: Zajęcie komornicze a 800 plus. Czy komornik może zabrać nam świadczenie? Przepisy mówią wprost
Zmiana przepisów może stanowić problem dla rodzin, w których dzieci korzystają z alternatywnych systemów edukacji lub uczą się poza granicami Polski. W przypadku rodzin z Ukrainy z kolei dzieci często uczą się online w ukraińskim systemie. Jednocześnie warto przypomnieć, iż pieniądze (a przynajmniej ich część) mogą utracić choćby dzieci realizujące obowiązek szkolny w polskich szkołach, jeżeli ich rodzice nie będą pilnować terminów.
Kiedy trzeba złożyć nowy wniosek na 800 plus? Dopilnowanie terminu zapewni ciągłość świadczenia
Nowy okres świadczeniowy dla 800 plus rozpocznie się już 1 czerwca 2025 roku i potrwa do 31 maja 2026 roku. Wnioski są natomiast przyjmowane od 1 lutego tego roku. W najlepszej sytuacji są rodzice, którzy dopełnili formalności do 30 kwietnia. Wówczas pieniądze z nowego okresu zostaną na pewno wypłacone przez ZUS do 30 czerwca. Złożenie wniosku do 31 maja zagwarantuje nam natomiast wypłatę pieniędzy do końca lipca z wyrównaniem za czerwiec. Wnioskowanie po 30 czerwca jest wciąż możliwe, ale wtedy prawo do świadczenia zostanie nam przyznane dopiero od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego. Oznacza to, iż przez odkładanie formalności możemy stracić przysługujące nam pieniądze. Wnioski o 800 plus są przyjmowane jedynie drogą elektroniczną. Zrobimy to za pośrednictwem trzech kanałów:
platformy PUE ZUS,
portalu informacyjno-usługowego Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl,
bankowości elektronicznej.
Pieniądze trafią do nas w formie bezgotówkowej, na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Warto wspomnieć, iż jeżeli zostaliśmy rodzicami w ostatnim czasie lub dopiero spodziewamy się przyjścia pociechy na świat, wniosek najlepiej złożyć w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Dzięki temu świadczenie będzie przyznane z wyrównaniem do tego właśnie dnia.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.