8. rocznica śmierci wielkiego Polaka

1 rok temu

Jego życiowa dewiza „Warto być przyzwoitym”, weszła na stałe do kanonu języka polskiego i stała się mottem dla wielu ludzi. Osiem lat temu -14 kwietnia 2015 roku - zmarł profesor Władysław Bartoszewski: historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, wykładowca akademicki, polityk i dyplomata.

Urodzony 24 kwietnia 1922 roku w w Warszawie Władysław Bartoszewski, w czasie II wojny światowej był działaczem Polskiego Państwa Podziemnego i Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszewskiego, więzieniem hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W latach 1990 – 95 W. Bartoszewski był ambasadorem w Austrii, a następnie ministrem spraw zagranicznych. Od 1997 do 2001 roku był senatorem IV kadencji, pracując jednocześnie (od 2007 roku) jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa rady Ministrów. W tym samym czasie (od 2001 do 2015) był również przewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami Polskimi i zagranicznymi, m.in. Kawaler Orderu Orła Białego oraz Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W Pile Władysława Bartoszewskiego upamiętnia rondo jego imienia u zbiegu ulic Bydgoskiej i Okólnej.

Zdjęcia: Wikipedia

Idź do oryginalnego materiału