Dokument zawiera scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej i wyniki analiz zasobów wytwórczych pod kątem sprostania zapotrzebowaniu na energię elektryczną. PRSP jest podstawą do realizacji inwestycji w ciągu 10 lat. Uwzględnia nowe trendy na rynku energii, a także zmiany sektorowe zachodzące w KSE. To, jak informuje PSE, elektryfikacja ciepłownictwa i transportu oraz powstanie nowych dużych odbiorców energii elektrycznej, co znacząco wpłynie na wzrost zapotrzebowania na nią.
Planowany rozwój sieci przesyłowej stanie się podstawą do przeprowadzenia zmian wynikających z procesu transformacji energetycznej. Do najważniejszych przedsięwzięć należy budowa w większości napowietrznego połączenia stałoprądowego (HVDC) o długości 1615 km, łączącego północ z południem kraju. 175 km tej linii znajdzie się pod ziemią i połączy Polskę z Litwą. Inwestycja umożliwi na przesłanie mocy z nowych źródeł wytwórczych do odbiorców bez obciążania pozostałej części sieci przesyłowej. Uruchomienie trasy ma nastąpić w 2034 r.
Wdrożenie PRSP znacząco wzmocni potencjał budowy nowych źródeł energii odnawialnej (OZE). Pozwoli na wyprowadzenie mocy z 18 GW morskich farm wiatrowych, 45 GW źródeł fotowoltaicznych i ponad 19 GW lądowych farm wiatrowych. W ciągu 10 lat produkcja elektryczności ze wszystkich OZE może osiągnąć 160 TWh rocznie. Będzie też możliwe przyłączenie elektrowni jądrowej na Pomorzu i małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).
Szacowane wydatki na te inwestycje wynoszą ponad 64 mld zł do 2034 r.
Przeczytaj także: Krajowy Plan Odbudowy. Tauron podpisał rekordową umowę