#5raportówLiberté! Polskie miasta bez węgla

1 rok temu

„Polskie miasta bez węgla” to raport Weroniki Michalak, w którym autorka koncentruje się na wyzwaniach jakie stoją przed polskimi samorządami oraz rządem centralnym w kontekście unijnych wytycznych osiągniecia zeroemisyjności w 2050 roku. Ponieważ za największą część emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych odpowiadają miasta, raport skupia się właśnie na nich, a z uwagi na specyfikę spalania węgla na ich terenach – w głównej mierze na sektorze komunalno-bytowym.

Zgodnie z danymi przytoczonymi w raporcie, w 2022 roku w miastach mieszkało 55% ludności świata; według ekspertów do 2050 roku odsetek ten wzrośnie do 80% . W Unii Europejskiej mieszkańcy i mieszkanki miast stanowią około trzech czwartych całej populacji, mimo iż same miasta zajmują tylko 23% jej powierzchni (w skali świata zaledwie 2%). Miasta to jednocześnie najwięksi emitenci gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza, odpowiedzialni za 76% globalnej emisji dwutlenku węgla (CO2 ) . Działalność prowadzona na ich terenie pochłania ponad 75% zasobów materialnych planety.

Autora raportu widzi w tych globalnych procesach szansę na zmianę. Uważa, iż ze względu na dużą gęstość zaludnienia oraz dynamikę zachodzących w nich procesów miasta mają ogromny potencjał, by stać się przykładem dobrze zorganizowanego, niskoemisyjnego stylu życia. Samorządy mogą zrobić wiele, by na poziomie lokalnym dążyć do niskoemisyjności i poprawy jakości powietrza – konkretne przykłady autorka prezentuje w raporcie. Jednak bez sprawnej transformacji energetycznej polskiej gospodarki na poziomie centralnym nie będą w stanie wyeliminować spalania paliw kopalnych we wszystkich sektorach. Przykładem są tradycyjne miejskie sieci ciepłownicze, oparte o spalanie węgla.

Raport „Polskie miasta bez węgla” autorstwa Weroniki Michalak to jeden z pięciu raportów, które powstały z inicjatywy Fundacji Liberté! Mają one na celu zdiagnozować główne problemy z jakimi borykamy się w przeddzień wyborów parlamentarnych i wyznaczyć kierunki zmian oraz reform, których implementacja jest niezbędna do poprawy obecnej sytuacji.

#5raportówLiberté!

O autorce raportu: Weronika Michalak pełni funkcję dyrektorki polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), analizującej wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Jest autorką licznych artykułów dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza oraz zmiany klimatu na zdrowie oraz współautorką publikacji HEAL, takich jak: “Spalanie węgla w domowych piecach. Zagrożenia zdrowotne”, “Zanieczyszczenia powietrza”, “Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne” czy „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie”, a także organizatorką konferencji poświęconych tematyce zdrowotnych skutków smogu oraz zmieniającego się klimatu.

Cały raport jest dostępny w wygodnym do czytania na nośnikach formacie pdf

_________________________________________________________________________________________

Podczas tegorocznych Igrzysk Wolności transformacji energetycznej poświecono panel: 100 zielonych dni: czy po wyborach czeka nas restart transformacji?

  • Edwin Bendyk – prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Zawodowo dziennikarz, publicysta i pisarz, publicysta tygodnika „Polityka”,
  • Antoni Bielewicz – dyrektor programu krajowego w European Climate Foundation,
  • Wiktoria Jędroszkowiak – aktywistka, inicjatywa WSCHÓD,
  • Anna Kornecka – radczyni prawna, ekspertka, była wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii,
  • Mirosław Proppé – odpowiada za nadzór nad działalnością WWF Polska oraz realizowanie strategii rozwoju projektów Fundacji, przewodniczy również komitetowi sterującemu WWF Baltic Ecoregion Program.

Moderacja: Katarzyna Kasia – filozofka, stała współpracowniczka programu Szkło Kontaktowe w TVN24 i „Kultury liberalnej”.

fot. Zuza Balcerzak

Idź do oryginalnego materiału