W Polsce przez cały czas nie wyprodukowano choćby 1 m3 biometanu. Co jest główną blokadą sektora? I czy do 2026 r. może powstać więcej niż jedna instalacja? O zdanie na ten temat Magazyn Biomasa zapytał 400 uczestników 8. Kongresu Biometanu.
8. Kongres Biometanu odbył się w Poznaniu w dniach 20-21 maja. Wydarzenie było przestrzenią dla rozmów o kluczowych kwestiach dla sektora.
Bez dwóch zdań – strategia jest potrzebna
Aż 87% ankietowanych wyraziło opinię, iż narodowa strategia dla biometanu stałaby się motorem napędowym dla krajowego sektora odnawialnego gazu. Powstanie takiego dokumentu wiąże się z szeregiem usprawnień, jak skuteczniejsza kooperacja między resortem a inwestorami czy stworzenie otoczenia sprzyjającego budowaniu i prowadzeniu projektów. Ze strony branży głos o potrzebie zbudowania takiej strategii wybrzmiał jednoznacznie. Sumarycznie zaledwie 13% respondentów uznało, iż nie ma potrzeby inicjowania takiego dokumentu.

Czytaj też: Biometan to biznes, w który warto inwestować
Jak było w 2024 i 2025?
Ankietowani zostali zapytani o to, jak w ich ocenie rozwijał się rynek w latach 2024/2025. Jako okres spowolnienia inwestycyjnego postrzega ten czas zaledwie 2% respondentów. Większość – bo 55% – uznaje, iż nie pojawiły się zmiany, ale 43% odpowiedzi wskazało na to, iż rzeczywiście doszło do przyspieszenia.

Czy do 2026 r. Polska doczeka się biometanowni?
Odpowiedź na pytanie o to, ile instalacji produkujących biometan zostanie wybudowane w Polsce do 2026 r. naprawa entuzjazmem. 68% respondentów ocenia, iż do tego czasu w Polsce może pojawić się od 1 do 5 instalacji. 19% osób udzieliło odpowiedzi, iż będzie to choćby od 6 do 10 biometanowni. 7% respondentów wskazało, iż może być ich choćby ponad 11. Zaledwie 6% ankietowanych sądzi, iż nic się nie zmieni w tej kwestii i Polska przez cały czas nie będzie wytwarzać tego odnawialnego gazu.

Kto czeka na biometan?
Ważnym elementem budowania biometanowego rynku jest ustalenie, czy w ogóle istnieje popyt. Znakomita większość respondentów – bo aż 70% – uznała, iż pierwszy odbiór biometanu odbędzie się jako paliwa w formie bioLNG lub bioCNG. Tylko 30% widzi szansę, by pierwszy m3 został zatłoczony do sieci.

Czytaj też: GAZ-SYSTEM pyta: czego potrzebujecie, by zatłaczać biometan do sieci?
Najpoważniejsza bariera na drodze
Dość zróżnicowane są opnie na temat tego, która z barier rozwoju biogazu i biometanu jest największa. Najwięcej respondentów wskazuje, iż to brak strategii państwa odpowiada za marazm w tym sektorze. Drugą najczęściej podawaną przyczyną – zaznaczoną przez 19% uczestników ankiety – są zbyt skomplikowane regulacje prawne. 15% odpowiedzi odnosiło się do oporu społecznego, 14% do braku wsparcia finansowego, a 13% do problemu z przyłączeniem instalacji do sieci gazowej. Najmniej ankietowanych za główne bariery uznało brak rynkowego popytu na biometan i wysokie koszty instalacji.

Zdjęcie: Fotorealizacje.pl