31 sierpnia 1980 r. podpisane zostały porozumienia sierpniowe między opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym. Porozumienia te zakończyły falę strajków, która wybuchła w odpowiedzi na pogorszenie warunków życia i pracy w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obejmując cały kraj.
W myśl porozumienia władze zgodziły się miedzy innymi na rejestrację Związku Zawodowego Solidarność, uwolnienie więźniów politycznych i przeprowadzenie reform gospodarczych. Powstanie niezależnego związku zawodowego, a w istocie wielkiego ruchu społecznego wyzwoliło w Polakach nie notowaną do tej pory ogromną aktywność w wymiarze społecznym i politycznym.
Podpisanie porozumień sierpniowych było przełomowym momentem w historii Polski i wschodniej Europy. Przyczyniły się one do osłabienia wpływów Związku Radzieckiego w Polsce i ostatecznie upadku komunizmu w całym regionie.
Aby uczcić wydarzenia tamtych lat, przy tablicy upamiętniającej rocznicę powstania NSZZ Solidarność, która mieści się przy Kolegiacie Św. Bartłomieja w Opocznie 30 sierpnia 2024r., przedstawiciele władz powiatowych na czele ze Starostą Opoczyńskim Marcinem Baranowskim, Wicestarostą Marią Barbarą Chomicz, sekretarz Powiatu Grażyną Wielgus oraz członkami Młodzieżowej Rady Powiatu Opoczyńskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Obecne były również delegacje: Biura Poselskiego Posła RP Roberta Telusa, władz gminnych, placówek oświatowych, jednostki strzeleckiej 1042 im. 25 Pułku Piechoty AK-ZS Strzelec OSW oraz NSZZ Solidarność.