44. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę

9 miesięcy temu

6 kwietnia 2024 r. odbyła się 44. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Jest ona odpowiedzią na wezwanie, jakie w encyklice Evangelium vitae zawarł św. Jan Paweł II: „Pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat”. Co roku biorą w niej udział przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life oraz pielgrzymi indywidualni, którzy modlą się o ochronę życia poczętych dzieci.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. o godz. 9.30. Następnie pielgrzymi udali się do Auli im. św. Jana Pawła II, w której najpierw wręczono nagrody w XX Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Nasz konkurs jest bardzo pozytywną inicjatywą, nastawioną na pokazanie jak piękną, fantastyczną przygodą jest rozwój prenatalny człowieka oraz jakie to jest niesamowite, iż człowiek rozwijający się w łonie mamy, chociaż na początku zupełnie zależny od jej organizmu, już jest kompletny i już niczego dla jego człowieczeństwa mu nie brakuje – powiedziała Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka.

Konkurs zachęca młodzież do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka. Rodzicom i wychowawcom daje konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life i jakich argumentów używa w swoich dyskusjach. Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach artystycznych (literackiej, plastycznej i multimedialnej) oraz w trzech kategoriach wiekowych (od 4. klasy szkoły podstawowej do ukończenia szkoły ponadpodstawowej). W tym roku wpłynęło łącznie 1021 zgłoszeń we wszystkich kategoriach artystycznych i wiekowych.

W czasie pielgrzymki Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka świętowało 25-lecie swojej działalności. Zostało ono zarejestrowane w 1999 r. Zajmuje się pozytywną edukacją pro-life. Organizuje webinary dla osób, którym bliska jest postawa pro-life i które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na temat ochrony ludzkiego życia od poczęcia. Wydaje biblioteczki pro-life, czyli broszury dające wiedzę potrzebną do merytorycznych rozmów. Prowadzi Letnią Akademię Pro-Life, w trakcie której uczestnicy z całej Polski pogłębiają swoją wiedzę na temat najważniejszych zagadnień bioetycznych, by potem dzielić się nią z innymi. Organizuje konkursy dla dzieci, młodzieży i studentów oraz wystawy. W ramach cyklu Projekt Life publikuje co tydzień na kanale na YouTube komentarze do bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie. Stowarzyszenie wspiera również materialnie potrzebujące kobiety w ciąży i rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Pomaga w usamodzielnieniu się samotnym matkom, które opuszczają domy samotnej matki, ośrodki pomocowe lub kryzysowe. Prowadzi Telefon Zaufania Pro-Life dla kobiet będących w ciąży, znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej. Mogą z niego skorzystać także ojcowie spodziewający się narodzin dziecka oraz inne bliskie osoby kobiety w ciąży, która znalazła się w kryzysie.

Po wręczeniu nagród w konkursie pro-life pielgrzymi wysłuchali okolicznościowych wystąpień. Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba, podziękował stowarzyszeniu za wiele lat współpracy. Przypomniał słowa założyciela Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dr. inż. Antoniego Zięby, który mówił, iż obrońcy życia powinni modlić się, pomagać i edukować innych. Ojciec dr Krzysztof Niewiadomski OFMCap, opiekun duchowy grup pro-life wygłosił wykład pt. „Aspekt duchowy obrony życia”. Ojciec podkreślił, iż zaszczytem jest to, iż możemy być nazywani obrońcami życia. Przypomniał, iż powinniśmy nieustannie porządkować swoje życie duchowe i iż jest to praca na całe życie. Opisał aspekty duchowe obrony życia. Zachęcił zgromadzonych do dołączenia do Klubu Pro-Life, czyli wspólnoty miłośników życia.

W kolejnym wystąpieniu Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, odwołując się do przeszłości i teraźniejszości wyjaśniła rolę edukacji: – Doktor inżynier Antoni Zięba, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i jego wieloletni prezes, rozpoczął działania pro-life w czasach, gdy propaganda komunistyczna karmiła ludzi manipulacjami, iż dziecko rozwijające się w łonie mamy to „galaretka”, „tkanka ciążowa”, „treść z macicy”. Z drugiej strony cenzura skutecznie blokowała treści pro-life. Trudno było się przebić do społecznej świadomości z prawdą, iż dziecko jest dzieckiem od pierwszych chwil swojego istnienia, iż w rozwoju prenatalnym nie ma momentu, w którym „coś” zamienia się w „kogoś”. Tym trudniej było wytłumaczyć, iż niewidzialny dla naszych oczu nienarodzony ma bezwarunkowe prawo do życia i rozwoju. A dziś? Dlaczego my kontynuujemy tę linię? Przecież dziś rozwój prenatalny nie jest tajemnicą. „Wtargnęliśmy do prywatnego życia płodu” – napisali naukowcy, bo rozwikłali wiele zagadek dotyczących rozwoju prenatalnego. Mama w ciąży może zobaczyć swoje dziecko na monitorze USG i posłuchać bicia jego serca. W internecie za darmo dostępne są doskonałe animacje opowiadające o życiu przed narodzeniem. Po co więc edukacja, skoro niby już wszystko wiadomo? Nie kontynuujemy tej linii z tradycji, ale z potrzeby. Proaborcyjne media i politycy, blokowanie treści pro-life w dyskursie publicznym i propaganda, iż może to i jest człowiek, ale nie ma jeszcze prawa do życia – to wszystko sprawia, iż choćby w XXI wieku można wyłączyć myślenie.

Następnie głos zabrał Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – 25 lat działalności naszego stowarzyszenia to przede wszystkim działalność edukacyjna, a także pomoc charytatywna dla kobiet w ciąży, znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, dla rodziców wychowujących ciężko chore dzieci i dla samotnych mam opuszczających domy samotnej matki. W ciągu tego czasu udało się zrobić bardzo dużo. Pokazują to sondaże badania opinii publicznej, mówiące o spadku poparcia wśród społeczeństwa dla aborcji z przyczyn społecznych. Nadużyciem byłoby mówić, iż jest to zasługa wyłącznie naszego stowarzyszenia, ale odegraliśmy w tym bardzo dużą rolę. W tej chwili poparcie dla aborcji z przyczyn społecznych, czyli w chwili gdy kobieta jest w trudnej sytuacji materialnej i deklaruje poparcie dla takiej aborcji, wynosi zaledwie 21 proc. Jest to wielki sukces, ponieważ trzydzieści lat temu poparcie dla niej deklarowało ok. 50 proc. ankietowanych – powiedział. – Nasza edukacja jest oparta na pozytywnym przekazie. Unikamy drastycznych obrazów. Nie chcemy karać kobiet za dokonanie aborcji, bo wiemy, iż są one, obok dziecka, jej drugą ofiarą. Mając to na uwadze, w ciągu 25 lat naszej działalności przygotowaliśmy ponad 1,5 tys. audycji radiowych i telewizyjnych. Wyprodukowaliśmy kilkanaście reportaży filmowych. Nasze artykuły sponsorowane rozpowszechniliśmy w prasie w łącznym nakładzie ponad kilkudziesięciu milionów. Wydrukowaliśmy i rozpowszechniliśmy bezpłatnie ponad 20 milionów ulotek i broszur. Przygotowaliśmy też 1800 pozytywnych wystaw o obronie życia, które były publicznie wystawiane w bardzo wielu miejscach, łącznie z Parlamentem Europejskim i polskim – uzupełnił.

W 2023 r. roku stowarzyszenie sfinansowało działalność Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop zakazowi pracy”, któremu udało się doprowadzić do zniesienia niesprawiedliwego zakazu pracy dla rodziców wychowujących ciężko chore dzieci i równocześnie pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Mówiąc o największych wyzwaniach w 2024 r. stojących przed Polskim Stowarzyszeniem Obrońców Życia Człowieka jego prezes zauważył: – W obecnej sytuacji politycznej musimy robić dokładnie to, co robimy przez ostatnich 25 lat. Edukować i wychowywać młode pokolenie Polaków w szacunku do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Pomagać kobietom w ciąży, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, rodzicom wychowującym dzieci z niepełnosprawnościami i samotnym mamom, opuszczającym domy samotnej matki, które chcą się usamodzielnić. Będziemy także przez cały czas prowadzić lobbing polityczny i pilnować przestrzegania Konstytucji RP, bo każdy człowiek ma bezwarunkowe prawo do życia, również ten nienarodzony, choćby był podejrzewany o ciężką chorobę czy niepełnosprawność.

O Krucjacie Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci opowiedział dr inż. Adam Kisiel, jeden z jej pomysłodawców i twórców oraz jej wieloletni koordynator. – W odpowiedzi na papieskie wezwanie z Kalwarii (7 czerwca 1979 r.) i Nowego Targu (8 czerwca 1979 r.) katolicy świeccy skupieni przy Duszpasterstwie Rodzin i Duszpasterstwie Akademickim w Krakowie wykonali wystawę „Życie człowieka od poczęcia jest święte” i postanowili zorganizować modlitwę w pełnej łączności z Kościołem. Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci rozpoczęła się 12 października 1980 r. i trwa ponad 44 lata, chociaż początkowo zaplanowano ją na trzy miesiące. Codzienne uczestniczenie przez okres trzech miesięcy we Mszy św. z przyjęciem Komunii św. podjęło wtedy ok. 1500 osób oraz ponad 1000 osób chorych, które nie mogąc uczestniczyć we Mszy św., zobowiązywały się do odmawiania cząstki Różańca św. i ofiarowania swoich cierpień. Modlitwa i obrona prawa do życia jest nadzieją dla całego świata. 13 października 2007 r. (w 90. rocznicę objawień fatimskich) w Światowym Centrum Miłosierdzia Bożego w Krakowie, podczas II Międzynarodowego Kongresu Obrońców Życia, ogłoszona została Światowa Krucjata Modlitwy w Obronie Życia Człowieka – World Prayer for Life. Krucjata Modlitwy rozszerza się w innych krajach: 24 marca 2006 r. rozpoczęła się podobna Krucjata Modlitwy w Czechach, 6 maja 2007 r. na Ukrainie a w 2022 r., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w Wielkiej Brytanii.

Obecnie w Krucjacie Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci uczestniczy ok. 1500 osób. Aktualne warunki uczestniczenia w niej, jej program i ogólne intencje można znaleźć na stronie https://krucjata.org/.

Ostatnią prelekcję wygłosił ks. dr Seweryn Puchała, opiekun Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, który podziękował uczestnikom Krucjaty za trwanie na modlitwie. Przypomniał, iż Bóg działa, jak chce i kiedy chce oraz poprosił, by nie ustawać w modlitwie.

Po wystąpieniach prelegentów zaprezentowano film pt. „Tam ktoś jest! 30 lat prawnej ochrony życia w Polsce”. Pielgrzymka zakończyła się Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

ag/PSOŻC

Idź do oryginalnego materiału