4,6 mld dolarów i 2 tys. miejsc pracy w Intelu. Wrocław okazał się najlepszy

1 rok temu
Zdjęcie: Kancelaria Premiera/FB


Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia. Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii Polski – oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji we Wrocławiu.

Firma Intel wybrała na lokalizację swojego nowego, zaawansowanego technologicznie zakładu integracji i testowania półprzewodników Miękinię, w okolicach Wrocławia. Planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Nowy rozdział w polskim przemyśle

Zakład amerykańskiej firmy powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha. „Całe przedsięwzięcie – działalność inwestora oraz jego kooperantów – wygeneruje co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy i stanie się dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski” – poinformowano w piątkowej informacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Oceniono, iż inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska – jak przypomniano – zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20 proc. „Inwestycja Intela będzie jednym z kluczowych ruchów, które pozwolą ten cel osiągnąć” – stwierdzono.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Krzysztof Michalski, cytowany w piątkowej informacji PAIH, ocenił, iż fabryka Intela „to coś więcej niż tylko kolejna inwestycja”. „To projekt, który może być impulsem do zrewolucjonizowania polskiej gospodarki – otwarcie nowego rozdziału w historii naszego przemysłu” – wskazał.

Premier: to wielki moment dla Polski

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowego (16 czerwca) wystąpienia podkreślał, iż to „wielki moment dla Polski„. Jak dodał, planowana inwestycja to „element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata – strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników”.

Morawiecki podkreślał, iż inwestycja Intela to element „zacementowania, utrwalenia współpracy transatlantyckiej”. „To największa inwestycja greenfield w Polsce (…). Mogę powiedzieć, iż (…) wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca” – powiedział premier.

Premier podkreślił, iż „jedno z kluczowych ogniw w produkcji najwyżej zaawansowanych technologii będzie zakotwiczone w Polsce”.

– To jest coś niezwykle ważnego, iż inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo, ale jednocześnie też inwestycje, które niesamowicie wpływają na rozwój technologiczny, będą tutaj tworzone w Polsce

– mówił Morawicki.

Mamy to??Amerykański ???? gigant technologiczny @intel??otworzy w Polsce ???? hipernowoczesną fabrykę półprzewodników. To największa inwestycja zagraniczna w historii Polski ???? @intel zainwestuje w nią blisko 2?0? mld zł ?? To efekt ważnych i długich rozmów, m. in. w Gdańsku, gdzie w… pic.twitter.com/y8slQ3gHVc

— Piotr Müller (@PiotrMuller) June 16, 2023

Dyrektor generalny Intela: w Europie Wrocław okazał się najlepszy

Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela podkreślił w rozmowie z PAP, iż budowa fabryki w okolicach Wrocławia to „bardzo duży projekt”.

– Zakład testowania i montażu półprzewodników, który tu stworzymy, ma sprostać potrzebom własnym Intela i klientów globalnych

– wskazał.

Zapewnił, iż firma zamierza go „rozwijać jak najlepiej”. „Chcemy skupić się na nim” – dodał.

Jednym z głównych celów polskiej inwestycji jest to, aby Europa mogła korzystać z produktów, które powstają na Starym Kontynencie. „Badaliśmy różne lokalizacje w Europie, kilka z nich znajdowało się w Polsce” – powiedział Gelsinger.

Wskazał, iż wybierając lokalizację dla tej inwestycji w Europie, firma brała pod uwagę wiele czynników. „To infrastruktura drogowa, koszty płac, baza talentów czy infrastruktura energetyczna” – wymienił dyrektor. Jak mówił, biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, to w Europie Wrocław okazał się najlepszy.

Długofalowa kooperacja Intela z Polską

Premier wskazał, iż w Polsce, w Gdańsku, Intel ma swoje najważniejsze centrum badań i rozwoju w Europie. „Świadczy to o tym, jaką wagę firma przykłada do współpracy z Polską i to do współpracy długofalowej” – wskazał. „Covid i zmiany geopolityczne na świecie, wojna na Ukrainie pokazują, jak ważne jest przebudowanie łańcuchów dostaw w taki sposób, aby były one niezależne od zawirowań globalnych, niezależne również od tych porządków, od tych reżimów międzynarodowych, na których nie do końca, nie zawsze, można polegać” – powiedział premier.

Szef rządu dodał, iż „od teraz, od tej inwestycji Intela, Polska będzie kluczową częścią wcale nie tak bardzo rozbudowanego systemu dostaw tych najwyżej zawansowanych technologii„.

Morawiecki podkreślił też, iż do rozbudowanej i bardzo bliskiej współpracy międzynarodowej polsko-amerykańskiej w zakresie dyplomacji, ale także polityki obronnej, „dodajemy dziś nie cegiełkę, ale potężny filar współpracy handlowej, gospodarczej, która jednocześnie jest współpracą w obszarze bezpieczeństwa”. Podkreślił, iż jest to „coś absolutnie bez precedensu”.

Premier dodał, iż „jako Polska zrobimy wszystko, aby tak znakomici inwestorzy czuli się u nas dobrze, chcieli rozwijać swój biznes i byli nie tylko szanowaną korporacją w Polsce, ale też tym wyraźnym znakiem współpracy transatlantyckiej, współpracy polsko-amerykańskiej, współpracy Polski, całej Europy i Stanów Zjednoczonych”.

Polecamy

LUBUSKIE

„Inwestycje Lokalne – Polska jest jedna”, czyli samorządowcy o pieniądzach i inwestycjach

6 czerwca 2023

Samorządowcy i politycy wzięli udział w konferencji „Inwestycje Lokalne – Polska Jest Jedna”, która odbyła się w siedzibie OHP w...

Czytaj więcej

Prawo i Sprawiedliwość podsumowuje inwestycje realizowane w Zielonej Górze

5 czerwca 2023

Gmina Łagów z dofinansowaniem na remonty dróg. Inwestycje pochłoną niemal 2 mln zł

26 maja 2023

250 tys. zł dofinansowanie na żagańskie inwestycje

19 maja 2023

Szwajcarska firma zwiększa inwestycję w Międzyrzeczu. Przybędzie miejsc pracy

9 maja 2023
Idź do oryginalnego materiału