25 maja - Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

solidarni2010.pl 7 miesięcy temu
Aktualności
25 maja - Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem
data:25 maja 2024 Redaktor: Anna

Szanowni Państwo,
25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, poświęcony pamięci tych, którzy odważnie przeciwstawiali się reżimom totalitarnym i walczyli o wolność, sprawiedliwość i godność ludzką. To wyjątkowa okazja, aby uhonorować tych, którzy w swoim codziennym życiu przeciwstawiali się opresji i niesprawiedliwości.
To również 76. rocznica tragicznej śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych i najbardziej oddanych bohaterów polskiej historii. 25 maja 1948 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa (UB) zamordowali Pileckiego w warszawskim więzieniu na Mokotowie, kończąc życie człowieka, który poświęcił wszystko w walce o wolną Polskę.


Witold Pilecki był żołnierzem, społecznikiem i działaczem niepodległościowym, nieustannie walczącym o suwerenność Polski, już od najmłodszych lat. W roku 1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a następnie w 1940 roku, po wybuchu II wojny światowej, dobrowolnie dał się uwięzić w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie zorganizował ruch oporu i przekazywał aliantom raporty na temat sytuacji w obozie. Były one jednymi z pierwszych, które informowały świat o Holokauście i masowych zbrodniach dokonywanych przez nazistów.

Po ucieczce z Auschwitz, Pilecki kontynuował walkę w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niemieckiej niewoli. Wyzwolenie z obozu jenieckiego w 1945 roku, dało mu możliwość powrotu do Polski, która znalazła się pod kontrolą sowiecką. Pilecki nie złożył jednak broni – angażował się w działalność antykomunistyczną, zbierając informacje o sytuacji w kraju i przekazując je na Zachód.

W maju 1947 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Był torturowany i brutalnie przesłuchiwany, jednak nie zdradził swoich współpracowników, dlatego do dziś dnia jest symbolem odwagi i niezłomności. 25 maja 1948 roku, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, wykonano na nim wyrok strzałem w tył głowy.

Śmierć rotmistrza Witolda Pileckiego była symbolem brutalności komunistycznego reżimu, który nie tolerował żadnej formy oporu. Przez lata pamięć o Pileckim była zakazana, a jego bohaterstwo celowo zapomniane. Dopiero po upadku komunizmu, jego historia zaczęła wracać do świadomości Polaków. Dziś rotmistrz Witold Pilecki jest powszechnie uznawany za jednego z największych bohaterów polskiej historii XX wieku. Jego życie i poświęcenie są inspiracją dla kolejnych pokoleń. Pośmiertnie, w roku 2006 został odznaczony Orderem Orła Białego.

76 lat po śmierci, dziedzictwo Pileckiego jest wiecznie żywe i inspirujące. Niezłomna postawa, odwaga i poświęcenie w walce o wolność są wzorem dla wszystkich, którzy cenią sobie niezależność, godność i prawdę. Rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego jest okazją do refleksji nad historią Polski i przypomnieniem o tych, którzy oddali życie za naszą wolność.

Bohaterowie tamtych czasów, dzięki poświęceniu i determinacji, przyczynili się do tego, iż dziś możemy cieszyć się wolnym, niepodległym i suwerennym krajem. Polska wychowała patriotów, którzy nie wahali się poświęcić swojego życia dla walki o wolną Ojczyznę. Józef Piłsudski, Kazimierz Sosnkowski, Emil Fieldorf „Nil”, Jerzy Dąbrowski, Ignacy Jan Paderewski, Stefan Paweł Rowecki „Grot”, czy Stanisław Józef Bronisław Kasznica „Stanisław Wąsacz” oraz wielu innych, stawiało czynny opór totalitaryzmowi, zarówno nazistowskim Niemcom jak też komunistycznym siłom naporu.

Nie możemy zapominać również o tych, którzy walczyli w mniej spektakularny sposób, ale z równą determinacją. Ludzie, którzy prowadzili tajne szkoły, drukarnie, organizowali strajki, a także ci, którzy ukrywali prześladowanych, narażając życie swoje oraz swoich rodzin, oraz obywatele polscy, którzy przelali krew dla Ojczyzny.

25 maja, to dzień głębokiej refleksji i hołdu dla tych, którzy walczyli przeciwko opresji i niesprawiedliwości. Jest to także przypomnienie, iż obrona wolności i praw człowieka wymaga ciągłego zaangażowania i odwagi. Pamiętajmy o bohaterach przeszłości, uczmy się z ich doświadczeń i wspierajmy tych, którzy dziś stoją na straży naszych fundamentalnych wartości.

Z poważaniem,
Zespół Reduty Dobrego Imienia
Idź do oryginalnego materiału