230 tysięcy dzieci straciło prawo do zasiłku. "Stan zamrożenia jest wygodny dla rządzących"

4 godzin temu
Obecnie rodziny z dziećmi mogą liczyć na spore wsparcie. Są to świadczenia takiej jak 800 plus, 300 plus dla ucznia czy Aktywny rodzic. Jednak jest też druga strona medalu. Setki dzieci traci w tej chwili prawo do zasiłków, a wszystko przez to, iż kryteria od lat są zamrożone.
W teorii najuboższym rodzinom przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego. W teorii, bo w praktyce coraz mniej osób może z tego skorzystać. I to wcale nie dlatego, iż ich sytuacja materialna tak się poprawiła. Wręcz przeciwnie. Wszystko przez to, iż od 2015 roku kryterium dochodowe zasiłku rodzinnego jest zamrożone i cały czas wynosi 674 zł na osobę (764 zł, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością). A płaca minimalna i wynagrodzenia pracowników cały czas rosną. Przez to coraz więcej rodzin z dziećmi traci prawo do zasiłku, bo przekracza ów próg dochodowy.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy osoby zamożne powinny pobierać 800+? Derpieński: Ciężki temat


Coraz mniej dzieci otrzymuje zasiłek rodzinny. Wypadają z systemu przez zamrożenie
Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, w 2024 roku zasiłek rodzinny trafiał do jedynie 782,8 tysięcy dzieci. To aż 236 tysięcy osób (czyli 23 procent) mniej niż rok wcześniej. Zresztą w samym czwartym kwartale ubiegłego roku beneficjentów zasiłku rodzinnego było już tylko 659,3 tysięcy. Co więcej, aż 70,9 tysięcy dzieci otrzymywało to świadczenie w trybie "złotówka za złotówkę", czyli w kwocie niższej o tyle, ile przekroczyli próg dochodowy. To naprawdę zatrważające dane, a rząd jak na razie nie zamierza z tym nic zrobić.


Stan zamrożenia jest dla rządzących wygodny - nie trzeba podejmować decyzji, a system sam się marginalizuje


- przyznał Paweł Maczyński z Federacji Pracowników Socjalnych, cytowany przez serwis Money.pl. Podobnego zdania jest też profesor Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. - Obserwujemy dramatyczną erozję świadczeń rodzinnych. Więcej zyskują zamożniejsi, a zasiłki mają coraz mniejsze znaczenie w walce z ubóstwem - tak podsumował obecny stan pomocy społecznej w rozmowie z Gazetą Dziennikiem Prawnym.


Wsparcie z pomocy społecznej jest coraz mniejsze. Nigdy nie było zbyt wysokie
w tej chwili coraz mniej osób może otrzymywać zasiłek rodzinny, który przysługuje, gdy miesięczny dochód na osobę nie przekracza kwoty 674 złote (764 złote, jeżeli w rodzinie jest dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym). Przy czym sam zasiłek też nie jest zbyt wysoki, a jego kwota jest zależna od wieku dziecka i w tej chwili wynosi odpowiednio:


95,00 złotych na jedno dziecko w wieku do 5 roku życia,
124,00 złotych na jedno dziecko od 5 do 18 roku życia,
135,00 złotych na jedno dziecko od 18 do 24 roku życia.
Idź do oryginalnego materiału