W województwie śląskim i opolskim rok 2025 będzie rokiem upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej. W przyszłym roku przypada 80 rocznica tych wydarzeń. W Katowicach marszałkowie Wojciech Saługa i Zbigniew Kubalańca poinformowali o tym, jak w uczczona zostanie pamięć ofiar.
Tragedia Górnośląska – bolesne karty historii Śląska
Tragedia Górnośląska to jeden z najciemniejszych rozdziałów w historii Górnego Śląska. To dramat mieszkańców, jaki rozpoczął się w lutym i marcu 1945 roku. Wydarzenia dotknęły tysiące osób, które stały się ofiarami represji politycznych i narodowościowych. Po wkroczeniu Armii Czerwonej dochodziło do masowych wywózek mieszkańców do obozów pracy w Związku Radzieckim. Wielu z nich zostało oskarżonych o współpracę z niemieckim okupantem, choć w rzeczywistości byli niewinnymi cywilami. Wywożeni byli często w nieludzkich warunkach, a wielu nie przeżyło trudów podróży i niewolniczej pracy w kopalniach Donbasu czy fabrykach Uralu.
– Cała ta historia roku 1945 i 46 wciąż owiana jest mgłą tajemnicy, ale wciąż tę historię chcemy przybliżyć społeczeństwu, przybliżyć Polsce to, co się wydarzyło tutaj, na ziemiach Górnego Śląska – mówił na specjalnej konferencji prasowej w Katowicach marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
– To prawda, 80 lat temu granice naszych województw nie istniały, a łączyła nas tragedia. To istotne, abyśmy łącząc potencjały naszych województw, potrafili przypomnieć w przyszłym roku, który w obydwu regionach będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej, tamte tragiczne w skutkach wydarzenia – mówił z kolei wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.
We wspólne obchody rocznicy włączają się nie tylko samorządowcy, ale i parlamentarzyści oraz instytucje kultury i organizacje pozarządowe obydwu województw. Sejmik śląski już podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Sejmik Województwa Opolskiego podejmie w grudniu uchwałę podobną w swej treści do tej, jaka będzie podejmowana w Sejmie i Senacie, jaką podjął sejmik śląski.