200 mln zł na innowacje: Orlen i NCBR szukają partnerów w konkursie NEON III

enerad.pl 5 godzin temu

Trzy najważniejsze obszary rozwoju: dekarbonizacja, cyfryzacja i gospodarka obiegu zamkniętego

Program NEON III koncentruje się na trzech strategicznych kierunkach: dekarbonizacji, cyfryzacji oraz gospodarce obiegu zamkniętego. Środki finansowe będą przeznaczone na rozwój nowych technologii w tych dziedzinach. Planowane jest m.in. wsparcie dla rozwiązań w zakresie eliminacji i zagospodarowania CO2, produkcji paliw syntetycznych oraz wodoru nisko- i zeroemisyjnego.

W obszarze cyfryzacji nacisk położono na zwiększenie efektywności energetycznej i cyfrowe zarządzanie farmami wiatrowymi. Z kolei w gospodarce obiegu zamkniętego szczególną uwagę zwrócono na technologie oczyszczania wód poprocesowych oraz innowacyjne metody odsalania ścieków przy jednoczesnym zagospodarowaniu soli chemicznych.

Współpraca nauki i biznesu fundamentem NEON III

Orlen i NCBR podkreślają, iż zależy im na współpracy zarówno z przedsiębiorstwami, jak i jednostkami naukowymi oraz konsorcjami. Jak wskazał Arkadiusz Majoch, dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju Technologii w Orlen:

„Projekt ten doskonale wpisuje się w strategię budowania ekosystemu innowacji Orlen, łącząc potencjał badawczy i finansowy z potrzebami rynkowymi oraz możliwościami wdrożeniowymi dużego koncernu. (…) W nowej formule ‘Trzeciego Konkursu’ NEON umożliwia badanie, testowanie i rozwijanie przełomowych rozwiązań w warunkach rzeczywistych Orlen, co znacznie przyspiesza ich komercjalizację i wzmacnia konkurencyjność polskiej gospodarki.”

Majoch zaznaczył również, iż konkurs ma sprzyjać budowie sieci współpracy z młodymi firmami technologicznymi i środowiskiem naukowym, co przyspieszy transformację energetyczną.

Zaktualizowane założenia programu NEON

Założenia programu NEON zostały zmodyfikowane na podstawie ewaluacji i konsultacji z zespołami badawczymi. Jak wyjaśnił Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR:

„Słuchamy głosu rynku. Razem z ORLEN zaktualizowaliśmy program tak, aby z jednej strony – wypracowane technologie miały zastosowanie w przemyśle, a z drugiej strony – polskie firmy mogły je wypracować w toku prac badawczo-rozwojowych. Zasady konkursu, w którym rozpoczęliśmy właśnie nabór wniosków, są przyjazne dla jednostek naukowych, przedsiębiorstw, jak również ich konsorcjów. Zależy nam na tym, aby innowacyjne rozwiązania, które przyczynią się do neutralności emisyjnej oraz poprawy bezpieczeństwa, zostały wdrożone.”

Małachowski dodał również, iż oczekuje się, iż efekty projektów przyczynią się do cyfryzacji procesów w przemyśle rafineryjno-petrochemicznym.

Badania przemysłowe i prace rozwojowe priorytetem

Wysoki budżet konkursu NEON III został przeznaczony na badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe. Joanna Kulczycka, przewodnicząca Komitetu Sterującego programu NEON, zaznaczyła:

„Założenia programu są zbieżne z celami strategii państwa wpisującymi się w fundamenty polityki klimatycznej UE, w tym zwiększania udziału OZE oraz neutralności emisyjnej związanej z ograniczaniem emisji CO2, jak również są ściśle powiązane z potrzebami Orlenu.”

Według niej celem programu jest rozwijanie technologii przyszłości poprzez finansowanie projektów o poziomie gotowości technologicznej TRL 5-6. Konkurs umożliwia testowanie rozwiązań w warunkach pilotażowych oraz ich późniejsze wdrożenie w gospodarce.

Zobacz również:

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału