20 lat Polski w Unii Europejskiej. W stolicy odsłonięto wyjątkowy mural [ZOBACZ]

2 tygodni temu

W Warszawie odsłonięto mural na ścianie budynku przy ulicy Wyzwolenia 2 z okazji. Okazją do tego było 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Obecny na uroczystości odsłonięcia muralu Leszek Miller podkreślił, iż na temat wejścia Polski do UE powiedział już „tysiące słów”.

Los, a adekwatnie Polska, dała nam niezwykłą szansę, szansę czynnego uczestniczeniu w wysiłkach zakończenia negocjacji, podpisania traktatu akcesyjnego i obserwowania, jak Polska przez te 20 lat się zmieniła — powiedział.

Zaznaczył, iż wierzy, iż obecny Sejm „zrobi wszystko, żeby czerpać z obecności w UE wszystkimi możliwościami, jakie są”.

„Polska się zmieniła, Europa się zmieniła”

Według Włodzimierza Cimoszewicza bilans 20 lat Polski w UE jest oczywisty.

W każdej płaszczyźnie - finansowej, gospodarczej, społecznej, w zakresie edukacji, praw, wolności, możliwości mieszkania, uczenia, pracowania – Polska się zmieniła, Europa się zmieniła — zaznaczył.

Był premier i były szef MSZ zwrócił jednocześnie uwagę, iż trzeba myśleć także o przyszłości.

Jeżeli Europa nie dostrzeże konieczności wzmocnienia UE, o ile Europa nie dostrzeże, iż musimy mieć silną, wspólną politykę zagraniczną, iż musimy rozwinąć politykę obronną, iż musimy się stać silnym podmiotem politycznym, który absolutnie na równi może mówić o sprawach światowych z Chinami, Stanami Zjednoczonymi i innymi mocarstwami, to Europa będzie ryzykowała marginalizację — ocenił.

Bardzo bym życzył naszej ojczyźnie, żeby jej nowi liderzy mieli wiele odwagi i wyobraźni, aby właśnie w tym kierunku Polska popychała całą Wspólnotę Europejską — zaznaczył.

Co przedstawia mural?

Po oficjalnym odsłonięciu muralu Miller i Cimoszewicz złożyli na nim swoje podpisy.

Mural przedstawia zarys granic Polski wypełniony łąką kwietną z niebieskim niebem oraz zbliżającą się ciemną chmurą od wschodu.

Tłem dla Polski jest flaga Unii Europejskiej, która ją otacza z każdej strony. Autorem muralu jest Łukasz Bieniek.

1 maja minęło 20 lat, odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Rozszerzenie z 2004 r. było największym w historii Wspólnoty - do Unii oprócz Polski dołączyły wówczas: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta. 16 kwietnia 2003 r. w Atenach ówczesny premier Leszek Miller, razem z ówczesnym szefem MSZ Włodzimierzem Cimoszewiczem i minister ds. europejskich Danutą Hübner podpisali traktat akcesyjny. Polska oficjalnie wstąpiła do UE 1 maja 2004 roku.

Idź do oryginalnego materiału