16 maja publiczne wysłuchanie dotyczące regulacji prawnych w sprawie aborcji

6 miesięcy temu

Wysłuchanie publiczne w sprawie wszystkich czterech projektów zmian w przepisach dotyczących aborcji, zgłoszonych przez Lewicę, Koalicję Obywatelską i Trzecią Drogę, zostało zaplanowane na 16 maja na godzinę 10:00.

Organizacje, które chcą wziąć udział w tym wydarzeniu, muszą zgłosić się najpóźniej 10 dni przed spotkaniem w Sejmie. Informacja o tym została podana we wtorek podczas posiedzenia komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia tych projektów.

Plan posiedzenia komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży zawierał tylko jeden punkt. Dotyczył on wniosku o zorganizowanie wysłuchania publicznego, podczas którego omawiane będą wszystkie cztery projekty ustaw zaproponowane przez Trzecią Drogę, Koalicję Obywatelską i Lewicę. Wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego został złożony w ubiegłym tygodniu do marszałka Sejmu Szymona Hołowni przez przewodniczącą komisji nadzwyczajnej Dorotę Łobodę (KO).

– Po raz pierwszy od bardzo dawna projekty dotyczące legalnej aborcji trafiły do prac Sejmu. Większość sejmowa zadecydowała o skierowaniu ich do komisji nadzwyczajnej i o jej utworzeniu. Zdajemy sobie doskonale sprawę, iż te projekty przez olbrzymią część społeczeństwa są bardzo wyczekiwane, budzą niezwykłe zainteresowanie, ale też emocje społeczne – powiedziała Dorota Łoboda.

– Chcemy, żeby strona społeczna uczestniczyła w procesie stanowienia prawa i dlatego dziś decydujemy o tym, aby umożliwić obywatelkom i obywatelom zabranie głosu podczas wysłuchania publicznego – dodała.

Członkowie komisji jednogłośnie zgodzili się na przeprowadzenie wysłuchania publicznego. Odbędzie się ono w czwartek 16 maja o godzinie 10:00.

Każda organizacja oraz każda obywatelka i obywatel mają prawo do zgłoszenia swojego udziału, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dorota Łoboda stwierdziła, iż odpowiednie informacje będą dostępne na stronach internetowych Sejmu, a sam proces będzie przejrzysty i uczciwy. Poinformowała również, iż termin zgłaszania się organizacji i osób indywidualnych chcących uczestniczyć w wysłuchaniu publicznym upływa 10 dni przed zaplanowaną datą wydarzenia.

Pod koniec spotkania Joanna Borowiak (PiS) zwróciła uwagę na brak ustalonego harmonogramu prac komisji nadzwyczajnej. Powiedziała, iż zamiast dowiadywać się o planach komisji z mediów, członkowie powinni mieć jasny plan. Dorota Łoboda poinformowała, iż harmonogram zostanie ustalony przez prezydium komisji nadzwyczajnej przed kolejnym posiedzeniem. Posiedzenie to odbędzie się w maju, po zaplanowanym wysłuchaniu publicznym.

Dorota Łoboda przekazała, iż w tej chwili gromadzi opinie prawne i merytoryczne dotyczące zgodności poszczególnych projektów z konstytucją, dlatego trudno jest na ten moment określić precyzyjny harmonogram prac komisji. Dodała, iż chciałaby, aby posiedzenia odbywały się mniej więcej co dwa tygodnie, zgodnie z harmonogramem posiedzeń Sejmu.

Łoboda wskazała również, iż celem komisji jest połączenie wszystkich trzech projektów dotyczących legalizacji aborcji w jeden dokument. Zadaniem komisji będzie także poszukiwanie konsensusu w ramach koalicji zawiązanej 15 października, chociaż w kwestii aborcji występują w niej różnice zdań.

Drugim celem komisji jest przygotowanie projektu zgłoszonego przez Lewicę, który przewiduje zniesienie kar za pomaganie w przeprowadzaniu aborcji. Dorota Łoboda zapewniła, iż komisja nie będzie miejscem, gdzie te projekty zostaną zignorowane lub odsunięte na dalszy plan.

Jak przypomina KAI: „Dwa projekty w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych złożyła w Sejmie Lewica. Jeden z nich zakłada legalizację aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży bez podania przyczyny, a do 24 tygodnia w przypadku „gdy występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu”. Drugi natomiast dotyczy wykreślenia penalizacji aborcji z Kodeksu karnego. Przerwanie ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety nie byłoby uznawane wówczas za przestępstwo.

W myśl projektu Koalicji Obywatelskiej „osoba w ciąży” ma „prawo do świadczenia zdrowotnego” w postaci aborcji w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Projekt Trzeciej Drogi natomiast zakłada powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., czyli odwrócenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., który stwierdzał, iż aborcja dokonana w przypadku przesłanki eugenicznej jest niezgodna z Konstytucją RP. Politycy Trzeciej Drogi chcą w następnym kroku przeprowadzenia referendum.

Od 2021 r., po orzeczeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r., aborcja jest w Polsce dopuszczalna w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety oraz gdy jest efektem czynu zabronionego (gwałtu lub kazirodztwa)”.

jb
Źródło: KAI

Idź do oryginalnego materiału