16-latkowie z prawem do głosowania. Brytyjski rząd zapowiada "radykalne zmiany"

2 dni temu
Brytyjskie władze zapowiadają największe od lat zmiany w prawie wyborczym. Obejmą one m.in. obniżenie do 16 lat wieku uprawniającego do głosowania. Rząd szykuje projekt ustawy wyborczej.
Wielka Brytania zmieni prawo wyborcze
"16-latkowie otrzymają prawo głosu we wszystkich wyborach w Wielkiej Brytanii w ramach radykalnych zmian mających na celu modernizację brytyjskiej demokracji" - przekazał w czwartek brytyjski rząd, zapowiadając projekt ustawy wyborczej. Do tej pory uczestnictwo w głosowaniu było możliwe tylko dla osób, które ukończyły 18. rok życia. "Oznacza to, iż młodzi ludzie, którzy już przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa poprzez pracę, płacenie podatków i służbę wojskową, otrzymają prawo głosu w sprawach, które ich dotyczą" - wskazują władze na Wyspach.


REKLAMA


Nie tylko dowód, ale również karta bankowa
Rząd zapowiada jednocześnie, iż akceptowanym dowodem tożsamości w lokalach wyborczych będą także brytyjskie karty bankowe. To istotna zmiana, bo w trakcie wyborów w 2024 r. z powodu braku dowodu nie głosowało łącznie ok. 750 tys. potencjalnych wyborców. "Jednocześnie wprowadzane są kolejne rozwiązania cyfrowe, aby wesprzeć wyborców i personel lokali wyborczych, w tym umożliwienie korzystania z akceptowanych dokumentów tożsamości, takich jak Karta Weterana i brytyjskie prawo jazdy, w lokalach wyborczych, gdy staną się one dostępne w formacie cyfrowym" - czytamy w komunikacie.


Zobacz wideo Burza po słowach biskupów. "Nawróć się chłopie, przestań bredzić"


Walka z ingerencją z zewnątrz
Brytyjczycy chcą też usunąć luki prawne, które "umożliwiałyby zagranicznym darczyńcom wpływanie na brytyjskie partie polityczne za pośrednictwem spółek-wydmuszek". Nowe przepisy dotyczące stowarzyszeń będą oznaczać z kolei obowiązek kontroli darowizn powyżej 500 funtów, co ma "przeciwdziałać zagranicznym ingerencjom i chronić brytyjską demokrację przed osobami próbującymi ją podważyć". Planowane jest także podwyższenie grzywien (nawet do 500 tys. funtów) za łamanie prawa dotyczącego finansowania polityki.
Co z prawem wyborczym w Polsce?
W naszym kraju w wyborach mogą głosować tylko osoby pełnoletnie. Obniżenie dolnej granicy wieku wyborców wymagałoby zmiany Konstytucji, bo to ona stanowi, iż "obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, o ile najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat". Konstytucja nie mówi nic o wyborach do Parlamentu Europejskiego, natomiast tę kwestię reguluje Kodeks wyborczy, który także zezwala na głosowanie tylko dorosłym obywatelom.


Czytaj również: "'To byli nasi chłopcy'. Byliśmy na głośnej wystawie w Gdańsku. To usłyszeliśmy"


Źródła:Gov.uk, Konstytucja RP
Idź do oryginalnego materiału