Wodorowa ofensywa badawczo-rozwojowa w Europie
Clean Hydrogen Partnership, unijna inicjatywa wspierająca transformację energetyczną, ogłosiła listę projektów dofinansowanych w ramach naboru z 2024 roku. Łączna wartość przyznanych grantów wyniosła 154,6 mln euro. Wspierane projekty obejmują cały łańcuch wartości wodoru – od produkcji, przez magazynowanie i dystrybucję, aż po zastosowanie w transporcie, przemyśle i energetyce stacjonarnej.
W realizację zaangażowani są partnerzy z 33 krajów, a szczególny nacisk położono na rozwój zielonego wodoru oraz wzrost gotowości technologicznej europejskiego przemysłu.
Przełomowe technologie i nowe podejścia
Wśród finansowanych projektów znalazły się m.in.:
- SWEETHY, SYRIUS, DELYCIOUS, ASTERISK, PEPPER, HyPrAEM, ENDURION i HySEas – skupione na zwiększeniu efektywności elektrolizerów i wdrażaniu innowacyjnych metod produkcji wodoru, takich jak elektroliza wody morskiej czy integracja technologii wodorowych z hutnictwem.
- REMEDHYS, Hermes i HyDRA – rozwijające nowoczesne rozwiązania w zakresie magazynowania wodoru, m.in. w postaci ciała stałego (hydridy metali), a także technologie oczyszczania i separacji.
- NAVHYS i CleanH2Shipping – koncentrujące się na zastosowaniu wodoru w transporcie morskim, w tym w postaci ciekłej (LH₂).
- BeBoP i H2UpScale – optymalizujące najważniejsze komponenty ogniw paliwowych do ciężkiego transportu.
- InsigH2T i RESCUE – projekty stacjonarne rozwijające turbiny i ogniwa paliwowe do pracy z wodorem i metanolem.
Dodatkowo inicjatywy takie jak GUESS-Why, PROMISERS, FASTCH2ANGE i ECOPEM skupiają się na aspektach środowiskowych, bezpieczeństwie i zrównoważonym rozwoju technologii wodorowych.
5 nowych Dolin Wodorowych, w tym jedna w Polsce
Clean Hydrogen Partnership ogłosiło także utworzenie 5 nowych Dolin Wodorowych z dofinansowaniem 57,5 mln euro. Wśród nich znalazł się projekt HySPARK z Polski, który skoncentruje się na rozwoju ekosystemu wodorowego wokół lotnisk i transportu publicznego.
Pozostałe inicjatywy to:
- HI2 Valley – obejmujący regiony przemysłowe Austrii,
- CyLH2Valley – projekt z hiszpańskiej Kastylii i Leónu,
- EASTGATEH2V – Dolina Wodorowa na Słowacji (Koszyce),
- Hyceland – najbardziej wysunięta na północ Dolina Wodorowa w Islandii.
Łącznie sieć europejskich Dolin Wodorowych liczy już 21 projektów, wspartych kwotą 253,3 mln euro i mobilizujących ponad 1,3 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych.
Rekordowe zainteresowanie naborem na 2025 rok
Zamknięty niedawno nabór na 2025 rok przyciągnął aż 212 wniosków w 19 obszarach tematycznych. W puli znajduje się 184,5 mln euro, a wyniki oceny projektów poznamy w sierpniu. To wyraźny sygnał rosnącego zainteresowania sektora badawczo-przemysłowego technologiami wodorowymi i ich strategicznym znaczeniem dla przyszłości energetyki w UE.
Zobacz również:- CPH2 kończy fazę R&D: technologia zielonego wodoru gotowa do komercjalizacji
- H2Med i hiszpański szkielet wodorowy: pełne wsparcie Komisji Europejskiej
- Polska potrzebuje 200 tys. ton wodoru! Eksperci alarmują na EKG 2025
Źródło: Clean Hydrogen Partnership