W środę w Domostawie (gm. jarocin, woj. podkarpackie) został zamontowany pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa nieżyjącego już rzeźbiarza, Andrzeja Pityńskiego.
Pomnik ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, wykonany przez Andrzeja Pityńskiego w 2017 roku, miał stanąć w kilku lokalizacjach, ale władze kolejnych gmin wycofywały się z decyzji o jego przyjęciu. Na postawienie pomnika nie zgodziły się władze Jeleniej Góry, Rzeszowa i Kielc. Dopiero władze samorządowe z Jarocina wyraziły chęć upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, stawiając pomnik, który dobitnie ukazuje skalę zbrodni Ukraińców na Polakach. Decyzja zapadła w 2021 roku. Podjęła ją rada gminy. Wójt gminy Zbigniew Walczak jeszcze w 2018 roku uzgodnił tę lokalizację z autorem. Wyrazili na nią także zgodę fundatorzy monumentu – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Kamień węgielny pod pomnik „Rzeź Wołyńska” wmurowano 10 lipca 2022 roku, w przeddzień 79 rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika został wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak. Natomiast przewodniczącym Komitetu Honorowego został zmarły w styczniu br. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan środowisk kresowych. Prace budowlane sfinansowano ze składek społecznych, prowadzonych w Polsce i wśród Polonii.
Pomnik postawiono na na parkingu MOP w pobliżu trasy S-19, będącej częścią Via Carpatia. Oficjalne odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego zaplanowano na 14 lipca br.
Powstaje pomnik wyklęty pic.twitter.com/fDnrFoxcdK
— Andrzej Zapałowski (@A_Zapalowski) June 12, 2024
Trwa montaż pomnika Rzezi Wołyńskiej autorstwa Andrzeja Pityńskiego w miejscowości Domostawa.
Odsłonięcie nastąpi 14 lipca tego roku.
Przez lata zabiegał o to wójt Zbigniew Walczak.
W zbiórce, mocno promowanej rok temu, ponad 2300 osób wpłaciło ponad 280 tys. zł.
Czuję dumę,… pic.twitter.com/p0FgMQ6zgS
— coolfonpl (@coolfonpl) June 12, 2024
Przeczytaj także:
J. Międlar: Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu…