132 miliony na schrony w Świętokrzyskiem

4 godzin temu

132 miliony złotych – tyle trafi do województwa świętokrzyskiego w ramach obowiązującej od tego roku ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na budowę schronów i czasowych miejsc ukrycia.

13 marca ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, który wstrząsnął opinią publiczną w Polsce. Dwa lata po wybuchu wojny na Ukrainie w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach mogło liczyć niecałe 4 proc. mieszkańców. I choć sytuacja wygląda nieco lepiej w naszym regionie, to wciąż jest daleka od ideału.

– Województwo świętokrzyskie uplasowało się w pierwszej piątce, więc są miejsca, gdzie sytuacja schronowa wypada znacznie gorzej. Mimo tego ten wynik jest bardzo słaby. Bardzo przyjemnie jest mi więc poinformować, iż w pierwszym etapie projektu do regionu świętokrzyskiego trafi ponad 130 milionów. Fundusze będą rozdysponowane przez wojewodę w różnych obszarach – mówi Jakub Stefaniak, Sekretarz Stanu i Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

O jakich obszarach mowa?

– 90 procent pieniędzy trafi do samorządów. A na co można je wydać? Największe wydatki pojawią się w przypadku modernizacji i przebudowy schronów. Fundusze zostaną przeznaczone również na logistykę i utrzymanie dostaw. Na te dwa aspekty trafi ponad 70 proc. wszystkich pieniędzy. Samorządy pozyskają m.in. agregaty prądotwórcze, beczki do przewożenia wody, samochody zabezpieczenia czy mobilne stacje uzdatniania wody – tłumaczy Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski.

W najbliższym czasie samorządy będą składać do wojewody wnioski o pozyskanie tych funduszy, które mają trafić do nich jeszcze w tym roku.

W obronę cywilną bardziej ma się również zaangażować Unia Europejska.

– Dwa dni temu Komisja Europejska zaproponowała nowy projekt budżetu na kolejne siedem lat. Kwestie bezpieczeństwa zyskały w nim ogromne znaczenie. UE pracuje z państwami członkowskimi nad strategią odporności. Mamy za sobą potężne lekcje pandemii, wojny i powinniśmy umieć przewidywać różnego rodzaju sytuacje kryzysowe – twierdzi Adam Jarubas, europoseł.

Na ochronę ludności cywilnej rząd przeznaczy łącznie blisko 16 mld złotych. Pieniądze te zostały podzielone między województwa według kilku kryteriów, m.in. liczby ludności czy bliskości położenia od granicy.

  • województwo świętokrzyskie
  • SCHRONY
  • USTAWA O OCHRONIE LUDNOSCI CYWILNEJ
  • Urząd Wojewódzki
    Idź do oryginalnego materiału