W ostatnich dniach sytuacja na polsko-białoruskiej granicy ponownie przyciąga uwagę opinii publicznej. Według informacji Straży Granicznej, 8 kwietnia odnotowano prawie 110 prób nielegalnego przekroczenia granicy, z których większość została udaremniona.
Szczególnie niebezpieczny incydent miał miejsce w rejonie Placówki SG w Mielniku, gdzie duża grupa migrantów, wyposażona w drabinę i szlifierkę, próbowała sforsować granicę, rzucając przy tym kamieniami w funkcjonariuszy. W wyniku tych działań uszkodzone zostały dwa pojazdy służbowe Straży Granicznej.
Równocześnie z nasileniem prób nielegalnego przekraczania granicy, w Polsce toczy się debata na temat polityki migracyjnej. Najnowsze badania opinii publicznej wskazują na zróżnicowane postawy społeczeństwa wobec migrantów. Według sondażu CBOS, 52% Polaków uważa, iż kraj potrzebuje wykwalifikowanych cudzoziemców, a 43% opowiada się za sprowadzaniem rodzin pracujących tutaj obcokrajowców. Jednakże 69% ankietowanych obawia się, iż cudzoziemcy nadmiernie obciążają system świadczeń socjalnych, a 66% uważa, iż ich obecność przyczynia się do wzrostu przestępczości. citeturn0search2
Dodatkowo, sondaż przeprowadzony przez Centrum Badań Polityki Europejskiej wykazał, iż 81% Polaków sprzeciwia się obowiązkowej relokacji migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, proponowanej przez Unię Europejską. Tylko 5,8% respondentów popiera takie rozwiązanie. citeturn0search9
W obliczu tych wyzwań, rząd Polski przyjął nową strategię migracyjną na lata 2025–2030, zatytułowaną „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo”. Dokument ten spotkał się jednak z krytyką ze strony organizacji pozarządowych i środowisk naukowych, które zarzucają brak konsultacji społecznych i niewystarczające uwzględnienie aspektów humanitarnych. citeturn0search8
Sytuacja na granicy oraz różnorodne opinie społeczne wskazują na potrzebę wyważonej i kompleksowej polityki migracyjnej, która z jednej strony zapewni bezpieczeństwo kraju, a z drugiej uwzględni humanitarne aspekty migracji i integracji cudzoziemców.
W ostatnich dniach sytuacja na polsko-białoruskiej granicy ponownie przyciąga uwagę opinii publicznej. Według informacji Straży Granicznej, 8 kwietnia 2025 roku odnotowano prawie ć, z których większość została udaremniona.
Szczególnie niebezpieczny incydent miał miejsce w rejonie Placówki SG w Mielniku, gdzie duża grupa migrantów, wyposażona w drabinę i szlifierkę, próbowała sforsować granicę, rzucając przy tym kamieniami w funkcjonariuszy. W wyniku tych działań uszkodzone zostały dwa pojazdy służbowe Straży Granicznej.
Równocześnie z nasileniem prób nielegalnego przekraczania granicy, w Polsce toczy się debata na temat polityki migracyjnej. Najnowsze badania opinii publicznej wskazują na zróżnicowane postawy społeczeństwa wobec migrantów. Według sondażu CBOS, 52% Polaków uważa, iż kraj potrzebuje wykwalifikowanych cudzoziemców, a 43% opowiada się za sprowadzaniem rodzin pracujących tutaj obcokrajowców. Jednakże 69% ankietowanych obawia się, iż cudzoziemcy nadmiernie obciążają system świadczeń socjalnych, a 66% uważa, iż ich obecność przyczynia się do wzrostu przestępczości.
Dodatkowo, sondaż przeprowadzony przez Centrum Badań Polityki Europejskiej wykazał, iż 81% Polaków sprzeciwia się obowiązkowej relokacji migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, proponowanej przez Unię Europejską. Tylko 5,8% respondentów popiera takie rozwiązanie.