100 godzin protestów przeciw polityce klimatycznej Trumpa

1 dzień temu
Zdjęcie: 100 godzin


Dziś o 13.00 czasu EST rozpoczął się wyjątkowy protest amerykańskich naukowców przeciwko cięciom budżetowym zarządzonym przez prezydenta Donalda Trumpa. W trwającym 100 godzin streamingu specjaliści z dziedziny klimatu i pogody będą bronić swoich pozycji i znaczenia badań naukowych dla bezpieczeństwa publicznego.

Naukowa odpowiedź na polityczne manewry

Przedstawiony w kwietniu przez administrację Trumpa projekt budżetu na przyszły rok zakłada drastyczne cięcia w agencjach federalnych odpowiadających za monitoring klimatu i warunków atmosferycznych. W propozycji rządu znalazły się tak kontrowersyjne decyzje jak likwidacja naukowej sekcji Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) powiązana z zamknięciem wszystkich partnerskich laboratoriów zajmujących się meteorologią.

Całkowity budżet NOAA ma zostać zredukowany o 27 proc., a w Narodowej Służbie Pogodowej (NSW) przewidziana jest zasadnicze ograniczenie etatów. Redukcje dotkną m.in. tak kluczowych oddziałów NOAA jak zajmujący się przepowiadaniem najsilniejszych burz National Severe Storms Laboratory czy specjalizujące się w doskonaleniu prognoz na potrzeby społeczeństwa Meteorological Development Laboratory.

Mimo iż plan dotyczy 2026 r., administracja Trumpa oczekuje, iż cięcia zaczną być realizowane jak najszybciej. W środowisku naukowym decyzja ta wywołała falę protestów i oburzenia, których kulminacją ma być dzisiejszy streaming.

100 godzin faktów

Punkt o 13.00 lokalnego czasu w kanale YouTube @wclivestream rozpocznie się streaming prezentacji ekspertów z dziedziny klimatologii i meteorologii. Każdy z nich będzie miał 15 minut, aby opowiedzieć o swojej pracy i jej znaczeniu dla społeczeństwa oraz gospodarki USA. W ciągu 100 godzin protestujący będą się starali przekonać opinię publiczną i decydentów o dramatycznych skutkach odwrócenia się od nauki.

Protest dotyczyć będzie nie tylko ograniczenia potencjału NOAA, ale także planowanych cięć budżetowych w NASA i Departamencie Energii oraz ogólnej redukcji finansowania dla badań w ośrodkach akademickich. Przedsięwzięcie ma charakter apolityczny i organizowane jest przez niezależne organizacje zrzeszające naukowców.

Klimatolożka Kate Marvel, która weźmie udział z streamingu, wiąże duże nadzieje z możliwym oddźwiękiem akcji. Wypowiadając się dla CNN stwierdziła, iż to doskonały sposób, aby uświadomić społeczeństwu, jak ważne i opłacalne jest finansowanie badań klimatycznych ze środków publicznych.

Huragany nie uznają cięć budżetowych

Kontrowersyjna decyzja Trumpa zbiegła się w czasie z ogłoszeniem prognozy na tegoroczny sezon huraganowy. Zdaniem specjalistów z NOAA Amerykę czeka od 13 do 19 większych burz, z których aż 6 do10 przekształci się w huragany, a część z nich osiągnie kategorię 3 lub wyższą. To więcej niż norma, w związku z czym mieszkańcy wielu stanów mają się czego obawiać.

Wybór nazw dla burz prognozowanych przez NOAA w 2025 r.; źródło: NOAA

W obliczu tych faktów, ograniczenie finansowania ośrodków zajmujących się prognozowaniem i wczesnym ostrzeganiem przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi wydaje się golem do własnej bramki. Jeszcze poważniejsze konsekwencje niesie ze sobą uderzenie w Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego (FEMA) – instytucję odpowiedzialną za koordynację pomocy w sytuacjach katastrof naturalnych. Od początku roku Donald Trump publicznie podważa zasadność dalszego istnienia agencji, równocześnie sukcesywnie ograniczając jej budżet. W efekcie doszło już do redukcji zatrudnienia o 10 proc., a według szacunków do końca roku pracę może stracić choćby 30 proc. personelu.

W ramach komentarza senator Maryland z ramienia Demokratów Chris Van Hollen oświadczył: Ten plan nie ma nic wspólnego z efektywnością – w rzeczywistości zagrozi on naszym społecznościom i pozostawi nas bardziej wrażliwymi na niszczycielskie i kosztowne katastrofy naturalne.

zdj. główne: NOAA

Idź do oryginalnego materiału