Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie istotne zmiany w podatku PIT. Najważniejszą nowością jest wprowadzenie tak zwanego kasowego PIT-u, który pozwoli niektórym przedsiębiorcom na rozliczanie podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty za fakturę. To jednak nie jedyne modyfikacje w systemie podatkowym.
Fot. Warszawa w Pigułce
Dla kogo kasowy PIT?
Nowe rozwiązanie jest skierowane do ściśle określonej grupy przedsiębiorców. Mogą z niego skorzystać wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, których przychody w 2024 roku nie przekroczyły 1 miliona złotych i którzy nie prowadzą pełnych ksiąg rachunkowych. Z możliwości tej wyłączeni są przedsiębiorcy działający w formie spółki cywilnej oraz jawnej.
W nadchodzącym roku wzrośnie limit składek zdrowotnych, które przedsiębiorcy na podatku liniowym mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nowy limit wyniesie 12 900 złotych, w porównaniu do 11 600 złotych w roku 2024.
Co pozostaje bez zmian
Ministerstwo Finansów utrzymało na dotychczasowym poziomie najważniejsze parametry podatkowe:
- Kwota wolna od podatku przez cały czas wynosi 30 tysięcy złotych
- Próg podatkowy pozostaje bez zmian
- Nie wprowadzono zapowiadanego zwolnienia w podatku Belki
- Ulgi podatkowe, w tym prorodzinna, zachowują dotychczasowe limity
Korzystną zmianą jest nowe podejście do rozliczania strat przy obliczaniu daniny solidarnościowej dla osób z dochodami powyżej 1 miliona złotych. Dodatkowo, Ministerstwo Finansów potwierdziło, iż zwrot kosztów poniesionych przez pracownika na realizację zadań służbowych nie będzie stanowił przychodu do opodatkowania.