20 ha zieleni, w tym 10 ha centralny park, szereg rozwiązań ekologicznych, nowoczesne mieszkania, placówki edukacyjne i punkty handlowo-usługowe oraz biura. Tak ma wyglądać w przyszłości teren po dawnej fabryce FSO przy Jagiellońskiej 88.
Nowoczesne osiedle na Pradze Północ
Na 62-hektarowej działce powstanie nowoczesne osiedle F.S.O. Park. Inwestycję nadzoruje firma developerska OKAM, która stworzyła wizję architektoniczną całego terenu. Rozpoczęcie prac przewidziano na początek 2025 roku. Koncepcja Master Planu dla całego terenu, w obecności pracowni architektonicznych, partnerów oraz władz samorządowych została ogłoszona przez OKAM 12 września tego roku.
Przez ponad dwa lata od zakupu działki intensywnie pracowaliśmy z władzami i organizacjami lokalnymi, partnerami oraz ekspertami, aby wypracować wspólną, satysfakcjonującą dla wszystkich stron wizję przyszłości terenu po dawnej FSO – powiedział Arie Koren, założyciel OKAM Capital i CEO OKAM CITY, spółki realizującej inwestycję. – F.S.O. Park ma być miejscem, które łączy społeczność lokalną, biznes oraz władze lokalne na różnych płaszczyznach wokół takich idei jak m.in. edukacja, ekologia i wspólnota. Założyliśmy zrównoważoną rewitalizację, połączenie historycznych elementów z nowymi funkcjonalnościami i nowoczesnymi rozwiązaniami, w tym prośrodowiskowymi.
Zgodnie z planami niektóre budynki istniejące na terenie dawnej Fabryki Samochodów Osobowych zostaną zachowane. Na miejscu pozostałych powstaną nowe. W projekcie przewidziano również obiekty handlowo-usługowe, eko-targ, pomieszczenia biurowe i strefy przeznaczone pod organizację wydarzeń kulturalnych. Plan nowej inwestycji zakłada również budowę placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowej dla ponad 650 uczniów. W F.S.O. Park znajdą się także tereny rekreacyjne. Budowa tej nowej inwestycji zostanie rozłożona na kilka etapów. W pierwszym powstanie kilka budynków mieszkalnych z punktami handlowo-usługowymi oraz fragment centralnego parku. Docelowo w F.S.O. Park ma znajdować się około 12 tysięcy mieszkań i około 13 tysięcy miejsc pracy!
Cały projekt realizowany ma być w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa, a przy jego powstaniu używane będą przede wszystkim przyjazne środowisku materiały i prefabrykaty. Inwestor przewiduje również możliwość zainstalowania na terenie obiektu fotowoltaiki, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Dzięki energii odnawialnej możliwe będzie zmniejszenie zapotrzebowania na prąd z sieci. W planach pozostało system całkowitej retencji wody.
/JPN.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie